Szélállóság és légzárás
A különböző időjárási hatások, ami egy ablakot érhet az ablakfelület síkja és a szél iránya által bezárt szögtől függően különböző mértékű szélnyomás vagy szélszívás lehet. Az ellenállóképesség függ az ablak és az erkélyajtó profilkialakításától, szárnyméretétől, az összefüggő üvegfelületek méretétől, a vasalatoktól, valamint az ablakokon és erkélyajtókon szükségképpen megjelenő hézagok mennyiségétől és tömítésétől. Az ablakok megfelelő rögzítésére és az elhelyezési hézagok tömítésére nagy gondot kell fordítani beépítéskor. A légmentesen zárás igénye lakó- és közösségi épületek huzamos emberi tartózkodásra való helyiségeinek ablakainál, erkélyajtóinál nem merül fel, ezt a vonatkozó előírások nem szabályozzák.
Vízzárás és vízállóság
A szélnyomás gyakran kéz a kézben jár a vízzel, esővízzel. Egy ablak vízzáró képessége függ az ablak felületén lecsurgó víz útjának kialakításától, a szélnyomás következtében becsurgó víz biztonságos kivezetési módjától és természetesen az ablakszerkezet hézagainak tömítésétől.
A hőszigetelő képesség
A hőszigetelő képességet a k hőátbocsátási tényezővel vagy annak reciprokéval az -1 hőátbocsátási ellenállás értékével szokták jellemezni. Ez két értéktől függ, az üveg és a keretszerkezetek hőszigetelő képességétől és az ablak szárnyai és tokja, valamint a tok és a falazat közötti hézagok keresztmetszeti méreteinek mennyiségétől és tömítettségétől. A szerkezeti, keresztmetszeti és tömítési értékeknél nem lehet nagy különbséget tenni a fa- és a fémablakok között. Ez az érték sokkal inkább az adott ablaktípus konstrukciójától, nyitási rendszerétől, vasalataitól és hézagméreteitől függ, mintsem az alkalmazott anyagoktól.
Hangszigetelő képesség
Ez a tulajdonság igen fontos az ablakokkal és üvegeikkel kapcsolatban. Kétféle hangot különböztetünk meg a kopogóhangot és a léghangot. Ablakok és erkélyajtók esetén a léghangokkal kell valamit kezdeni, ezt befolyásolhatjuk a következő területek változtatásával: üvegezés módja, beépítése, szerkezeti kialakítása és a hézagok tömítésének minősége. Ha az üvegezés egyrétegű, akkor mint egy membrán(hártya), ereszti át a zajokat. Kétrétegű üvegezésű kapcsolt gerébtokos vagy egyesített szárnyú ablakoknál kedvezőbb a hanggátlás, de a két réteg üvegnek is van közös határfrekvenciája. Az ablakok hangszigetelő képességét javíthatjuk két- vagy háromrétegű üvegezés kialakításával, és a hézagok maradéktalan tartósan rugalmas anyaggal való kitöltésével.
Felhasznált irodalom: Koszó József – Ablakok. Budapest, 1988, Műszaki Könyvkiadó